Analyses of 3D models
Aby utworzyć nową analizę modeli 3D, należy – po uprzednim wgraniu modeli do galerii – otworzyć zakładkę , a następnie kliknąć na przycisk . Z rozwijanej list następnie wybieramy
W kolejnym oknie należy wybrać z dodanych modeli model żuchwy:
Po zatwierdzeniu otworzy się okno analizy 3D – jest ono podzielone na pięć części:
- wizualizacja aktualnie wprowadzanych punktów na sztucznym modelu (po lewej na górze)
- parametry aktualnie wprowadzanej szerokości zęba (po lewej na środku)
- ustawienia widoku i narzędzia (po lewej na dole)
- lista wszystkich punktów z informacją, czy zostały wprowadzone (pośrodku)
- obszar roboczy z wyświetlonym modelem 3D
Rozpoczęcie wprowadzania punktów można wykonać na kilka sposobów:
- Kliknięcie na przycisk
- Kliknięcie na pierwszy punkt ze środkowej listy
- Kliknięcie na przycisk
- Kliknięcie na modelu po prawej stronie
- Kliknięcie na odpowiedni ząb na wizualizacji modelu po lewej stronie
Pomiędzy punktami można przełączać się klikając na przyciski /, wybierając odpowiedni punkt z listy pośrodku bądź też na wizualizacji modelu, lub też naciskając przyciski [Q]/[E] na klawiaturze.
Po wprowadzeniu pary punktów szerokości zębów zostaną one połączone linią, a na ich brzegach pojawią się równoległe do siebie tarcze:
Aby zmienić położenie punktu aktywnego punktu (podświetlonego na żółto) wystarczy go przeciągnąć w nowe miejsce, bądź też kliknąć wskazując nowe położenie. Drugi punkt można również zaznaczyć klikając bezpośrednio na małą, czerwoną kulę, która go reprezentuje.
W przypadku, gdy oś aktualnie wprowadzanego zęba jest różna od osi wyznaczonej przez punkty szerokości, należy na pasku po prawej stronie mając kursor myszy nad owalem reprezentującym ząb pokręcić środkowym kółkiem myszy.
W tym panelu możemy również zaznaczyć ekstrakcję (Brak zęba), a także odczytać odległości między punktami rzutowane na płaszczyznę (na różowym tle) oraz rzeczywiste (na szarym tle). Dane te pokazują się również w prawym górnym rogu okna.
Pola Dystalnie/Mezjalnie określają, czy w danej chwili zaznaczony punkt jest punktem dystalnym czy mezjalnym. Ich przełączenie spowoduje zmianę zaznaczenia punktu.
Po wprowadzeniu wszystkich punktów z listy program zapyta się, czy chcemy przełączyć model na kolejny:
Proces wprowadzania punktów przebiega analogicznie.
Po wprowadzeniu wszystkich punktów, zatwierdzamy analizę przyciskiem
Wyniki analizy
W oknie analizy modeli widzimy wszystkie wykonane pomiary, obliczone parametry analizy (pośrodku), a także wizualizacje modeli wraz z naniesionymi liniami odległości (po prawej):
W dolnej części okna znajdują się pola tekstowe z wartościami pomiarów. Pola z szerokości zębów są zdublowane – maja one wpisane wartości odpowiednio dla odległości rzeczywistych i rzutowanych.
Domyślnie do analizy brane są odległości rzutowane. W przypadku gdy chcemy pobrać inną wartość do analizy, należy kliknąć prawym przyciskiem myszy na ramkę tekstową z srebrną ramką i wybrać opcję Użyj tego pomiaru w analizie.
Zmiana wszystkich parametrów jednocześnie na rzeczywiste/rzutowane jest możliwa po kliknięciu na przycisk z lewej strony ekranu: oraz .
Jeżeli chcemy nadpisać wartość analizy (np. zmierzoną ręcznie), należy ją w wpisać w pole Odległosć rzeczywista.
Aby przywrócić oryginalne wartości z analizy, należy użyć przycisku .
Oznaczenia ramek tekstowych
W zależności od obramowania ramki tekstowej, ma ona inne znaczenie (kolejno od lewej):
- pomiar w analizie na podstawie odległości rzutowanej/rzeczywistej (w zależności od szczęki/żuchwy – patrz oznakowanie po lewej stronie)
- j/w
- ekstrakcja (brak zęba)
- wartość wpisana ręcznie